Privredna komora Srbije i Razvojna agencija Srbije, na osnovu Ugovora o zajedničkoj organizaciji nastupa domaćih privrednika na Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru, Bosna i Hercegovina, zaključenog dana 09.01.2025. godine između Razvojne agencije Srbije i Privredne komore Srbije i Pravila o učestvovanju na sajmu od 21.08.2024. godine, zajednički objavljuju
JAVNI POZIV ZA UČEŠĆE
NA 26. MEĐUNARODNOM SAJMU PRIVREDE U MOSTARU,
BOSNA I HERCEGOVINA
Razvojna agencija Srbije i Privredna komora Srbije organizuju nastup srpskih privrednika u okviru nacionalnog štanda Srbije na predstojećem 26. Međunarodnom sajmu privrede koji će se održati u Mostaru, Bosna i Hercegovina, u periodu od 8. do 12. aprila 2025. godine.
Mostarski sajam privrede (www.mostar-fair.com/bs/sajam_gospodarstva) je po broju izlagača i posetilaca, najznačajnija i najveća sajamska izložba u Bosni i Hercegovini. Na prostoru od oko 30.000 m2 prethodne godine okupio je 800 izlagača, iz 30 zemalja regiona i Evropske unije, a sajam je posetilo oko 40.000 posetilaca. Ove godine zemlja partner biće Italija.
Tržište Bosne i Hercegovine vodeće je izvozno tržište za domaću privredu, uz obim razmene koji je tokom 11 meseci 2024. godine dostigao vrednost od oko 2,6 milijardi evra i suficit srpske privrede od više od 900 miliona evra. Poslednje raspoloživi podaci o spoljnotrgovinskom poslovanju, tokom 11 meseci 2024. godine, naglašavaju da Bosna i Hercegovina i dalje ostaje jedno od najvažnijih tržišta za srpsku privredu, uz konstantan rast domaćeg suficita, koji će se približiti vrednosti od 950 miliona evra za 2024. godinu. Osim geografske blizine i pozitivnih trendova u obimu rasta robne razmene na tržištu BiH, mogućnosti za plasman domaćih proizvoda su i dalje značajne.
Budući da je ovaj sajam po profilu opšti, na njemu se tradicionalno predstavljaju proizvodi iz metalske i građevinske industrije, poljoprivredne i prehrambene industrije, automobilske industrije i drugih, kao i sektor usluga, od bankarstva do turizma. Tokom trajanja sajma, održaće se i sajamska manifestacija pod nazivom „Vina i vinogradarska oprema“, koja će predstaviti i promovisati ujedno i turističke potencijale BiH.
Nastup na Mostarskom sajmu dobra je prilika da domaći izlagači predstave svoje proizvode i plasiraju ih na tržište Bosne i Hercegovine ali i treća tržišta, kao i da učvrste postojeće i steknu nove poslovne kontakte.
Nastup na nacionalnom štandu Srbije za izlagače je bez nadoknade dok troškove zakupa prostora, izgradnje štanda i pratećih promotivnih aktivnosti snose organizatori.
Pravo učešća na sajmu privrede u Mostaru, u okviru nacionalnog štanda Srbije, koji će ove godine biti na površini do 188m2, imaju privredna društva i preduzetnici registrovani u Republici Srbiji koji se bave proizvodnjom i preradom u sektoru prehrambene industrije, industrije nameštaja, građevinske industrije, tekstilne industrije, metalske i mašinske industrije.
Popunjena, potpisana, overena i skenirana prijava kao i skenirano Uverenje Poreske uprave Ministarstva finansija o izmirenju dospelih poreza primaće se do utorka, 25. februara 2025. godine, a šalju se elektronskom poštom na adrese : bojana.lalovic@pks.rs i tatjana.beuk@pks.rs.
Original uverenje Poreske uprave Ministarstva finansija o izmirenju dospelih poreza i doprinosa, zajedno sa popunjenom, potpisanom i overenom prijavom neophodno je poslati poštom, na adresu: Privredna komora Srbije, ul. Resavska 13-15, 11000 Beograd, sa naznakom: Centar za organizaciju sajmova, manifestacija i događaja, za Jovanku Ćalina - Prijava za sajam Mostar 2025.
U slučaju prijavljivanja većeg broja učesnika prednost u rangiranju će zavisiti od:
Ispunjenost uslova i izbor izlagača utvrđuju organizatori u skladu sa Pravilima o učestvovanju na sajmu.
Za sve neophodne informacije, možete kontaktirati predstavnike Privredne komore Srbije – Bojanu Lalović na broj: 011/3300 919 i 066/ 875 1264; Tatjanu Beuk na broj: 011/3300-912 066/875-1161 ili predstavnika Razvojne agencije Srbije - Ines Novosel na broj 011/3398-774 i 069/3397-621.