Вести

МЕНТОРИНГ ФОРУМ 2024

Dec 11, 2024

 

Менторинг форум у Београду окупио менторе и власнике фирми из Србије и региона

 

Менторинг Форум одржан је 27. новембра у Београду, у организацији Развојне агенције Србије. Догађају су присуствовали ментори из акредитованих регионалних развојних агенција из Србије, представници институција – партнера на Пројекту и ментора из региона,   компаније - корисници менторинга из Србије, Македоније, Црне Горе и БиХ, Јапанске агенције за међународну сарадњу JICA, Министарства привреде Републике Србије.

Фокус овогодишњег Форума био је на значају менторинга као једног од најзначајнијих видова нефинансијске подршке микро, малим и средњим предузећима из перспективе корисника и начинима да се та услуга додатно унапреди у Србији али и региону.

Учесницима Менторинг форума обратили су се: Катарина Обрадовић Јовановић, помоћница министра Министарства привреде Републике Србије, Хађиме Фукуда, шеф канцеларије JICA за Балкан и  Ана Жегарац, менаџер Пројекта менторинга из  Развојне агенције Србије.

Помоћница министра привреде Катарина Обрадовић Јовановић истакла је да мала и средња предузећа све више разумеју да им је потребна стручна и саветодавна подршка како би опстала и даље се развијала и да је менторинг програм један од примера како таква врста подршке може да функционише.

Она је изразила наду да ће се, по узору на менторинг програм, у Србији  развијати и видови подршке, на пример на пољу Зелене економије или корпоративног управљања. Менторинг програм је, каже Обрадовић Јовановић, одличан пример како дугорочна истрајност и сарадња могу да дају одрживе резултате.

Фукуда Хађиме, шеф канцеларије JICA за Балкан, захвалио се посебно тиму РАС као и менторима на доприносу унапређењу менторинг услуге.

- Менторинг форуми су јединствене платформе које подстичу размену искустава и стварају прилике за међународну сарадњу. Сектор малих и средњих предузећа је кључан за економски развој региона. МСП нису само ресурс радних места, већ и кључни покретач иновација и економске одрживости – рекао је  Хађиме.

Ана Жегарац, менаџерка пројекта у Развојној агенцији Србије (РАС) посебно је нагласила значај прилике да на Менторинг Форуму чујемо мишљење компанија – корисника менторинга о самој услузи, значају и утицају оваквог система континуиране нефинансијске подршке на њихово пословање као и самим менторима. Жегарац је поздравила и присуство регионалних партнера на Пројекту и њихових представника ментора и компанија и то из Северне Македоније, Црне Горе и Федерације БиХ.

Оснивачи и руководиоци фирми које су међу више од 4000 микро и МСП у Србији које су добиле бесплатну услугу менторинга,  поделили су своје утиске о утицају ове врсте подршке на пословање.

Матија Додовић из компаније RED TECH из Београда, поделио је искуство првих пословних корака када је са групом пријатеља одлучио да покрену бизнис.

- Техничко знање смо имали, али менторска подршка нам је помогла да фокусирамо нашу бизнис идеју и да јасно направимо производ који је нешто више од студентског пројекта. Уз менторе смо успели да развијемо бизнис модел и изађемо на страно тржиште - истакао је Додовић.

Зорица Селаковић из компаније Dessert Čačak истакла је да би свим власницима фирми препоручила менторинг програм, јер тек током тог процеса може се сазнати колико простора за унапређење постоји.

- Сви савети које добијете од ментора су драгоцени, а подршка ментора и експерата из РАС и JICA,  била је од огромне помоћи – рекла је између осталог Селаковић.

Горан Милић, власник фирме Milić MPD из Зрењанина, осврнуо се на конкретне користи које доноси менторски програм.

- Ментори су направили пословну анализу као да је то њихов бизнис, водећи рачуна о сваком детаљу.  Схватио сам уз њих колико је велики значај планирања – рекао је Милић и додао да су га ментори научили да анализира ресурсе, врлине, мане и конкуренцију, што му је помогло да боље управља својим бизнисом.

Ивана Пановић из компаније Слатка јесен из Пожеге нагласила је значај искуства ментора.

- Њихово знање из различитих индустрија и приступи били су кључни за мој развој. Пуно су ми помогли и на повезивању на тржишту – рекла је Пановић и навела да је подршку ментора добијала у кључним моментима пословања.

У наставку Менторинг форума, менторске студије случајева представили су заједничким снагама ментори и власници фирми и тако показали како услуга менторинга изгледа из обе перспективе.

Наташа Јовановић, ментор АРРА "Златибор“, Ужице и Душан Зарић, власник фирме „Mediči“ из Ужица, представили су како је текао менторинг на почетку производње јединственог производа на тржишту: меда у кашичици затвореног алу фолијом за потребе угоститељства.

Никола Димковски, Ментор представник РЦ Битољ и Благоје Стојчевски директор „PROAXIS INNOVATION“, из Битоља представили су како је текао менторинг у фирми која се бави аутоматизацијом и производњом ЦНЦ машина, посебно се фокусирајући на примену КАИЗЕН алата.

 Како је менторинг унапредио пословање фирме која се бави  производњом и услугама фото кабина показале су Јована Вукчевић, ментор из Секретаријата за предузетништво и инвестиције Подгорице и Милица Максимовић, оснивач фирме “ Makers” из  Подгорице.

Игор Бановић, Ментор, Развојна агенција Жепче и Елмедина Реџић  из фирме “ ŽE-LIM“, Жепче приказали су искуство из Босне и Херцеговине, односно како је изгледао менторинг у породичној компанији која је специјализована за лимарске, кровопокривачке и браварске радове.