VESTI

Подршка ментора за 1.600 привредника у сарадњи са ЈICA

Sep 20, 2017

БЕОГРАД – 20. септембaр, 2017. године – Више од 1.600 микро, малих, средњих предузећа и предузетника је кроз програме Развојне агенције Србије (РАС) добило подршку ментора у пословању, по методологији развијеној кроз дугогодишњу  сарадњу са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (JICA).

Као резултат вишегодишње успешне сарадње, данас је у Београду свечано обележен и њен наставак и то кроз пројекат  „Успостављање и промоција менторинг услуге за МСПП у земљама Западног Балкана, фаза 2, 2017-2020“,  који ће РАС и JICA реализовати са развојним агенцијама из Босне и Херцеговине (БиХ), Црне Горе и Македоније.

Пројекат се односи на унапређење стандардизоване услуге менторинга у Србији, као и наставак трансфера српске експертизе на пољу менторинга у Црној Гори, Босни и Херцеговини и Македонији, уз подршку јапанских експерата.

Госпођа Катарина Обрадовић-Јовановић, помоћник министра привреде у Влади Републике Србије, уз велику захвалност Влади Јапана и партнерима из JICA на дугогодишњoј сарадњи и заједничком успеху, истакла је да је ово један од веома малог броја пројеката JICA који има регионални карактер, као и редак пример да JICA подржава четврти пројекат заредом у једној земљи.

JICA је већ дуже од 40 година ангажована на развоју МСПП у бројним земљама света и има искуство од преко 470 пројеката, док је тренутно 30 у току.  Драго нам је да ћемо ово искуство наставити да примењујемо и у даљем развоју менторинга у региону Западног Балкана. Кроз нову фазу пројекта, JICA ће увести и KAIZEN метод у постојећу услугу менторинга са циљем да МСПП уз контролу квалитета унапреде и сопствену продуктивност“ – истакао је господин Тошијуки Накамура, генерални директор Сектора за индустријски развој и јавну управу JICA. Такође, додао је да JICA увек наглашава да су међусобно разумевање и поверење кључ за успех свих пројеката, те изразио задовољство што ће сви учесници пројекта заједнички радити управо на креирању још бољих услова за развој МСПП сектора у овом региону.  

Директор Сектора за планирање и развој РАС, Ана Жегарац је истакла да резултати досадашње сарадње говоре о значају пројекта наводећи да је истраживање РАС о значају менторинг подршке у Србији показало да је чак 98% корисника изразило жељу да добије додатну менторску подршку, а 90% је истакло да су уз помоћ подршке ментора унапредили своје пословање. „У наредне три године, уз подршку JICA и сарадњу са регионалним развојним агенцијама имамо могућност да МСПП у Србији пружимо унапређену услугу менторинга, и да заједно са партнерима та знања проширимо и применимо и у  Босни и Херцеговини, Црној Гори и Македонији.“

О значају сарадње и промоције менторинга говорили су и представници амбасаде Јапана у Србији, док су ментори из Србије, БиХ, Црне Горе, Македоније презентовали  најбоље примере из праксе.