На Економско-трговинској конференцији Србија–Кина (Ђиђангсу), Развојна агенција Србије представила је инвестиционе могућности Србије и одржала низ састанака са кинеским компанијама заинтересованим за улагања у производњу, енергетику и инфраструктуру
БЕОГРАД - Развојна агенција Србије (РАС) учествовала је на Економско-трговинској конференцији Србија – Кина (Ђиђангсу), одржаној 25. јуна 2025. године у Кристалној сали хотела Hyatt Regency у Београду. Конференцију је организовала Управа за трговину провинције Ђиђангсу уз подршку Привредне коморе Србије, Амбасаде НР Кине и Министарства привреде Републике Србије.
Догађај је послужио као важна платформа за унапређење билатералних односа и продубљивање економске сарадње између Србије и кинеске провинције Ђиђангсу, једне од најразвијенијих кинеских регија у областима електронске опреме, зелене енергије и биотехнологије. Делегацију провинције предводио је секретар Покрајинског комитета, господин Син Чангсинг, а чинило ју је више од 240 кинеских привредника.
У оквиру конференције, Развојна агенција Србије је одржала презентацију инвестиционих потенцијала Републике Србије, представљајући предности Србије као атрактивне инвестиционе дестинације – стабилан пословни амбијент, стратешку географску позицију и широку мрежу споразума о слободној трговини који покривају тржиште од 2,4 милијарде људи.
Делегацију РАС-а чинили су Владимир Томић, директор сектора за стратешка улагања, Предраг Деретић, вођа тима за Азију, и Милан Радовић, саветник за инфраструктуру и инвестиције.
Током конференције, представници Развојне агенције Србије одржали су низ састанака са кинеским компанијама које су показале конкретно интересовање за улагања у Србији.
Компанија Lianbo из кинеске провинције Ђиђангсу, која већ послује у Новом Саду, планира проширење производње изградњом новог погона површине преко 20.000 м². У оквиру ове иницијативе предвиђено је запошљавање око 200 нових радника. Компанија уједно разматра могућност да Србију позиционира као регионалну базу за даљи пласман производа на тржиште Европске уније.
Компанија Xingyu, која већ има развијено пословање у Нишу, најавила је даље ширење својих капацитета кроз изградњу додатног производног погона и отварање нових радних места.
Њен пословни партнер, компанија Yusei, такође планира реализацију друге фазе својих активности у Србији, која укључује изградњу новог производног објекта и отварање преко 200 нових радних места.
Компанија GCL, која се специјализовала за пројекте из области обновљивих извора енергије, изразила је интересовање за улагање у соларне пројекте у Србији.
Компанија Josem Environmental Equipment, која се бави производњом индустријских одвлаживача, тренутно је усмерена на успостављање трговинске сарадње са српским партнерима, али није искључила могућност реализације инвестиционих пројеката у будућности.
Секретар Покрајинског комитета Ђиђангсу провинције, Син Чангсинг, оценио је да Србија и Кина граде „челично пријатељство“, и изразио спремност да Ђиђангсу буде мост између Србије и азијског тржишта, са посебним фокусом на повећање увоза српских производа као што су мед, вино и месо.
Потпредседница Владе Србије и министарка привреде, Адријана Месаровић, истакла је значај односа са Кином, посебно са Ђиђангсуом, истичући да ти односи надилазе економске оквире и почивају на међусобном поштовању, поверењу и заједничкој визији одрживог развоја. Месаровић је најавила и отварање прве "Српске куће" у кинеском граду Сјамену, као и планове за успостављање "Ђиђангсу куће" у Србији.
Учешће Развојне агенције Србије на овом догађају додатно је оснажило привредне везе Србије и Кине и отворило конкретне могућности за нове кинеске инвестиције, нарочито у секторима индустријске производње, енергетике, инфраструктуре и иновација.
Фото: ТАНЈУГ/Марко Ђоковић